Pod koniec kwietnia br. członkowie naszego Studenckiego Koła Naukowego wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwa EQUILIBRIUM działającego przy Politechnice Krakowskiej brali udział w trzech spotkaniach szkoleniowych w województwie pomorskim.

 

Pierwszego dnia po przyjeździe i noclegu w Gdańsku członkowie koła odwiedzili zakład produkcyjny firmy MERCOR w Cieplewie. Po serdecznym powitaniu przez kierownika zakładu produkcji i zapoznaniu się z zasadami BHP obowiązującymi w firmie nastąpiła część merytoryczna szkolenia. Na początku przedstawiono nam  podział na sektory produkcyjne oraz nowoczesne sposoby zarządzania w zakładzie m.in. visual management czyli zarządzanie wizualne ułatwiające pracę zarówno osobom na kierowniczych stanowiskach jak i pracownikom produkcji. Pani Anna Osenkowska – regionalny doradca ds. produktów, przedstawiła nam cały wachlarz urządzeń w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych produkowanych przez firmę MERCOR. W kolejnym etapie zostaliśmy oprowadzeni w grupach po hali produkcyjnej. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się z bliska poszczególnym etapom pracy przy produkcji m.in. klap oddymiających, pasm świetlnych czy klap przeciwpożarowych. Zapoznaliśmy się z organizacją pracy, systemem informowania o stanie rzeczywistym, urządzeniami stosowanymi w zakładzie czy zarządzaniem materiałami. Naświetlone zostały nam również wyzwania logistyczne, którym musi sprostać firma, aby zamówienia mogły być realizowane w założonych terminach. Po powrocie do sali konferencyjnej Pan Andrzej Łebek przedstawił nam aktualnie  stosowane systemy wentylacji przeciwpożarowej oraz nowe wymagania stawiane projektom instalacji. Zaprezentowane zostało nam działanie oraz skuteczność różnych rodzajów oddymiania na makiecie budynku. Następnie obejrzeliśmy film przedstawiający badanie systemu oddymiania firmy MERCOR w Belgii, w ośrodku szkoleniowym dla służb ratowniczo-gaśniczych w Zedelgem.
 

 
Po wyjeździe z zakładu produkcyjnego firmy MERCOR udaliśmy się do siedziby firmy KLIMOR.  Szkolenie zostało poprowadzone przez Kierownika Produktu KLIMOR Pana Dariusza Stefanowskiego.  Część  uczestników pamiętało Pana Dariusza z poprzednich wystąpień, między innymi na Targach Forum Wentylacja, Salon Klimatyzacja. Przedstawiona została nam krótko historia firmy oraz produkty. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze urządzenia firmy KLIMOR przystosowane były i  instalowane w statkach handlowych i turystycznych,  których modele można zobaczyć w sali konferencyjnej w siedzibie firmy. Kolejnym tematem poruszanym na szkoleniu były regeneratory i rekuperatory. Dla większości z Nas było to utrwalenie wiedzy z dodaniem kilku ciekawostek. Na koniec części teoretycznej zostaliśmy poinformowani o najistotniejszych zmianach w przepisach, które dotyczą naszej branży  czyli o założeniach ,,ekoprojektu’’. Dowiedzieliśmy się jakie problemy musiała rozwiązać firma, żeby produkty KLIMOR spełniały wymagania techniczne na 2018 oraz 2021r.               Następnie udaliśmy się na halę produkcyjną, gdzie mogliśmy się przekonać jak wygląda składanie centrali klimatyzacyjnej od podstaw. Zostaliśmy poinformowani przez prowadzącego szkolenie, na jakie szczegóły budowy i wykończenia centrali wentylacyjnych powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru i kupna.
 

 
Trzeciego dnia wyjazdu czekał nas ostatni etap szkolenia – wizyta w siedzibie firmy Klima-Therm w Gdańsku. W planach spotkania było omówienie podstaw i zasady działania systemu VRF w oparciu o produkty firmy Fujitsu. Szkolenie prowadził  Pan Robert Obrębski.

W pierwszych dwóch sesjach omówiona została teoria związana z systemami split i multi-split. Przypomniane zostały  główne zasady działania lewobieżnych obiegów ziębniczych, oraz podstawowe zasady projektowania tych układów. Dowiedzieliśmy m.in., które elementy układu znajdują się w jednostce zewnętrznej, a które w jednostce wewnętrznej, jakie długości może mieć instalacja chłodnicza w zależności  od rozmiaru zastosowanej jednostki zewnętrznej oraz jakie dodatkowe elementy powinno się stosować w instalacjach, aby ułatwić działanie i serwis sytemu. Omówione zostały również  układy z odzyskiem ciepła oraz zalety związanych z ich stosowaniem. W dalszej części szkolenia skupiliśmy na elementach automatyki systemów. Zaczynając od podstawowych sterowników naściennych aż po skomplikowane programy komputerowe służące do kompleksowej obsługi instalacji w całych budynkach. W czasie szkolenia przedstawiono rozwiązania stosowane przez firmę do klimatyzacji sal operacyjnych wymagające zastosowania nawiewu laminarnego. W ostatniej części zaplanowane były pokazowe zajęcia z programu doborowego. Zdecydowaliśmy się jednak na bardziej praktyczne zajęcia związane z obsługą serwisową jednostek zewnętrznych. Mając do dyspozycji jedynie panel sterowniczy w jednostce mieliśmy możliwość sprawdzić temperatury i ciśnienia panujące w układzie. Następnie, przy pomocy wykresu lg p-h odwzorowaliśmy warunki w jakich aktualnie działał system.

Każde ze szkoleń zakończone było serdecznymi podziękowaniami dla firm ze strony zarządu koła za umożliwienie nam wartościowego wyjazdu dydaktyczno-szkoleniowego oraz wręczeniem tablic pamiątkowych dla organizatorów.
 

 
inż. Natalia Górska, inż. Piotr Niewielski, inż. Tomasz Lohrengel

Politechnika Krakowska