W dniach 7-8 marca 2017 roku w Warszawie odbyły się kolejne targi skupiające wszystkich specjalistów, projektantów oraz instalatorów z dziedziny wentylacji i klimatyzacji. FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA , zostały również odwiedzone przez członków naszego studenckiego koła naukowego Equilibrium. Udział studentów w tym wydarzeniu zawdzięczamy Stowarzyszeniu Polska Wentylacja, które umożliwiło nam przejazd z Krakowa do Warszawy.

Oczekiwania mieliśmy ogromne. I myślę że w pełni zostały one zaspokojone. Głównym naszym celem było zaznajomienie się z najnowszymi technologiami i trendami w zakresie HVAC. Podstawy teoretyczne rozwiązań i systemów udało nam się już opanować ( z lepszym i gorszym skutkiem) na uczelni. W czasie targów mogliśmy za to uzupełnić swoje wiadomości w zakresie praktycznym. Do naszej dyspozycji były stanowiska ponad 180 wystawców. A na nich wszystkie elementy z których powinna się składać instalacja, od jej najważniejszych elementów czyli central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, przez kanały i izolacje po systemy służące do ich konserwacji. Mogliśmy zatem zajrzeć do wnętrza central, zaznajomić się z ich składem, automatyką, rodzajami wentylatorów i wymienników oraz sposobami instalacji i wymiany filtrów. Udało nam się również wziąć udział w konkurencji spawania rurek na czas czy też spróbować swoich sił w szkoleniach z obsługi programów projektowych.

Kolejnym elementem programu targów był ciąg wykładów i seminariów z wielu dziedzin m.in. wentylacji pożarowej, praktyki projektowej czy też zmian w przepisach i normach. Przez oba dni prelekcje odbywały się jednocześnie w dwóch salach, a sama liczba wykładów przekroczyła 60. Dla nas najciekawszym punktem były oczywiście wystąpienia dobrze nam znanych z Politechniki Krakowskiej doktora Jarosława Müllera oraz doktora Kazimierza Wojtasa. Opiekun naszego opowiadał o postanowieniach i wymaganiach EKOPROJEKTU, natomiast doktor Wojtas omówił aspekty projektowania instalacji w zgodnie z nowymi normami i przepisami. Obaj za swoje prezentacje otrzymali gromkie brawa. W czasie targów wybieraliśmy również najciekawsze produkty w dwóch kategoriach: wentylacji i klimatyzacji. Najciekawsze okazały się sterownik C 6.1. do obsługi central z typoszeregu Komfovent firmy Ventia oraz centrale klimatyzacyjne od zespołu Mitsubishi Electric. Podsumowując. Wyjazd uważamy za więcej niż udany. Potwierdzają to wypowiedzi członków naszego koła:

„Targi i wszystko to, co działo się w Warszawie mógłbym podsumować krótko – miejsce, gdzie teoria styka się z praktyką. To stwierdzenie nie odda jednak tego, czego doświadczyłem. Dziesiątki rozmów z ludźmi, dla których praca jest pasją, ludźmi z doświadczeniem, którzy chętnie się nimi dzielili. Wykłady autorytetów, znawców tematu o szerokich horyzontach. To wszystko oraz sama atmosfera wydarzenia sprawiła, że z pewnością pojawię się tam w przyszłości” – Konrad

„Będąc pierwszy raz na największych targach klimatyzacji i wentylacji w Warszawie, odniosłem bardzo pozytywne wrażenie, Miałem okazję do poznania wielu innowacyjnych rozwiązań dotyczących tej branży, spośród oferowanych przez liczne znane firmy. Dodatkowo udzielano mi fachowych porad na każdym, odwiedzonym przeze mnie stanowisku, a co najważniejsze przekazywano dużą porcję wiedzy, odnośnie klimatyzacji i wentylacji” – Mariusz
Teraz pozostaje nam czekać na następny rok i następne spotkanie z cyklu FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA.

Piotr Niewielski