W dniu 17 marca 2017 r. odbyło się szkolenie studentów, będącymi członkami Studenckiego Koła Naukowego Equilibrium, w siedzibie firmy Frapol, zlokalizowanej w Krakowie. Dzięki uprzejmości i miłej gościnności pracowników tejże firmy każdy uczestnik szkolenia mógł dowiedzieć się o innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących wentylacji i klimatyzacji.

Na początku spotkania została zaprezentowana wizytówka firmy Frapol, przedstawiająca długoletnią tradycję działalności w zakresie dziedziny wentylacji i klimatyzacji, przedstawiając i uświadamiając jednocześnie o wysokiej i prestiżowej pozycji na rynku, z tego względu, iż Frapol jest jednym z największych producentów i dostawców systemów chłodzenia i wymiany powietrza w budynkach zarówno przemysłowych jak i mieszkalnych. Kolejnym etapem było zaprezentowanie autorskiego programu doboru central wentylacyjnych, gdzie na określonym przykładzie pokazano jak prawidłowo wykonać odpowiedni dobór central, następnie studenci mieli możliwość zapoznania się z wpływem ecoprojektu na zaprojektowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jednym z ważniejszych punktów szkolenia było przedstawienie działania i budowy poszczególnych systemów wentylacyjnych, w skład których wchodziły systemy wentylacji bytowej, instalacji oddymiającej, a także systemy instalacji wentylacji pomieszczeń czystych i sterylnych, dotyczących pomieszczeń szpitalnych i bloków operacyjnych, a także układów regulacji automatyki. Dzięki wysokiej wiedzy prowadzącego, studenci poznali działanie wyżej wspomnianych systemów, a także elementów i podzespołów tworzących dany system. Kolejna część przeprowadzonego szkolenia polegała na zaprezentowaniu rozwiązań firmy Frapol, które są dedykowane dla wymagającego budownictwa energooszczędnego, a także pasywnego. Uczestnicy spotkania poznali innowacyjne rozwiązanie ogrzewania, klimatyzacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej właśnie w domach pasywnych i energooszczędnych. Po zdobyciu dużej wiedzy praktycznej i teoretycznej zorganizowana została wycieczka na hale produkcyjne firmy Frapol, gdzie studenci na własne oczy mogli zobaczyć i dotknąć powstające, omawiane wcześniej na szkoleniu, produkty, którymi były tłumiki akustyczne, kanały wentylacyjne, przepustnice oraz regeneratory obrotowe. Zdobyta wiedza teoretyczna oraz praktyczna z pewnością znajdzie swoje zastosowanie w przyszłej karierze zawodowej studentów.