W dniu 24.09.2019 r. kilkoro członków Koła wzięło udział w szkoleniu, które miało na celu zdobycie tzw. uprawnień F-gazowych. Szkolenie pozwoliło na poszerzenie i doprecyzowanie zagadnień z zakresu chłodnictwa, a co najważniejsze studenci biorący w nim udział zdobyli uprawnienia, dzięki którym mogą zajmować się montażem, eksploatacją i serwisem urządzeń chłodniczych. Szkolenie odbyło się w siedzibie Centralnego Ośrodka Chłodnictwa w Krakowie (COCH).

Pierwsza część szkolenia dotyczyła zagadnień teoretycznych. Pracownicy COCH-u szerzej omówili tematykę zawartą w materiałach szkoleniowych, które zostały udostępnione przed szkoleniem. W tej części kursu poruszono tematy, takie jak:

– regulacje prawne, dotyczące wpływu czynników ziębniczych na środowisko; obrotu czynnikami ziębniczymi; wymagań stawianych producentom, firmą instalacyjnym oraz użytkownikom instalacji ziębniczych oraz chłodniczych;

– tematykę dotyczącą budowy i eksploatacji instalacji i urządzeń chłodniczych, ziębniczych oraz pomp ciepła;

– podstawy termodynamiki w chłodnictwie;

– odzysk czynnika i późniejsze postępowanie z nim.

W kolejnym etapie skupino się na zagadnieniach praktycznych. Na tym etapie studenci mogli zobaczyć z bliska obiegi termodynamiczne, które we wcześniejszej części szkolenia widzieli jedynie na slajdach.
Pracownicy COCH-u skupili się na zaprezentowaniu studentom poszczególnych typów sprężarek oraz innych elementów obiegu chłodniczego, opisali ich budowę, sposób działania oraz przekazali praktyczne uwagi.

Studenci w oparciu o wskazania urządzeń pomiarowych m.in. wyznaczali temperatury przegrzania oraz dochłodzenia jakie są osiągane w danym obiegu chłodniczym.

Następnie skupino się na tematyce związanej z napełnianiem instalacji czynnikiem ziębniczym, sposobami opróżniania instalacji z czynnika. Na tym etapie szkolenia studentom pokazano sposób działania urządzeń, takich jak:  zestaw manometrów, stacja odzysku czynnika ziębniczego, pompa próżniowa oraz szereg innych urządzeń i narzędzi, które są niezbędne przy codziennej pracy związanej z instalowaniem, eksploatacją oraz serwisem urządzeń i instalacji chłodniczych.

Również w tej części szkolenia, pracownicy COCH-u bardzo chętnie dzielili się ze studentami praktycznymi uwagami, pozwalającymi na sprawniejsze i co najważniejsze bezpieczniejsze poruszanie się w dziedzinie jaką jest chłodnictwo.

Po tych częściach szkolenia, studenci przystąpili do egzaminu, którego celem było sprawdzenie ich wiedzy, a jego zdanie pozwoliło na zdobycie uprawnień F-gazowych. Egzamin składał się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W tej pierwszej studenci mieli za zadanie odpowiedź na pytania testowe, które dotyczyły tematyki poruszonej w trakcie szkolenia. Zdanie pierwszej części egzaminu uprawniało do przystąpienia do części praktycznej. Na tym etapie zadaniem studentów było m.in. wykonanie lutów twardych w celu połączenia próbek rur miedzianych.

Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu studentów do szkolenia, wszyscy ukończyli je z wynikiem pozytywnym, co oznacza, że członkowie Koła zdobyli uprawnienia F-gazowe.