W dniu 8 grudnia 2018r. odbyła się wycieczka do Wrocławia organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „EQUILIBRIUM”. Mieliśmy możliwość zwiedzania hangaru lotniczego, gdzie serwisowane są samoloty firmy Ryanair typu Boeing przez firmę WAMS.
Tematyka wyjazdu, była głownie skierowana pod specjalność studentów Koła przez co głównie były poruszane zagadnienia wykorzystania różnych typów instalacji wentylacji i klimatyzacji. W trakcie serwisu samolot jest rozbierany na części oraz jest umieszczony na podnośnikach, co umożliwiło nam dokładne obejrzenie i zgłębienie tajników pracy instalacji, która musi dostosowywać się do różnych warunków atmosferycznych. Powietrze w samolotach jest wymieniane strefowo, co oznacza, że każda jego część posiada osobno sterowany nawiew. Pozwala to na zmianę temperatury w wybranych partiach. Powietrze do wentylacji rozprowadzane jest przez system rurek ukrytych nad głowami pasażerów. Stale jest ono mieszane z powietrzem z zewnątrz, gdzie powietrze świeże stanowi około 20-30% całości. Dostaje się ono do samolotu dzięki specjalnym rusztom zainstalowanym zazwyczaj pod oknami, w miejscu gdzie ściana styka się z podłogą. Powietrze z kabiny i z zewnątrz jest filtrowane przez filtry HEPA, które usuwają kurz, zanieczyszczenia i patogeny. Okazuje się, że w samolotach znajduje się wiele czujników oraz urządzeń, które czuwają nad poprawnym oraz bezpiecznym kursem pasażerów. Przeważnie te mechanizmy są dublowane lub nawet potrajane, żeby w razie potrzeby upewnić się co do podejmowanych działań w trakcie lotu.
Podsumowując, wycieczka była bardzo interesująca i pokazała nam, jak wiele urządzeń i instalacji spełniających różne funkcje występuje w samolotach.