Aktualna sytuacja w przemyśle i sektorze ogrzewania daje jednoznaczny przekaz, że czas na zmiany. I właśnie takim hasłem przywitał 26 października uczestników VI Kongresu Port PC prezes stowarzyszenia i absolwent naszej uczelni Pan Paweł Lachman. Dzięki życzliwości organizatorów w kongresie brała udział kilkunastoosobowa reprezentacja naszego koła. Warto dodać, że jest to największe w Europie wydarzenie dedykowane pompom ciepła, w którym udział brali przedstawiciele zagranicznych organizacji, przedstawiciele rządu oraz szerokie grono uczonych i specjalistów.

 

Po krótkim wstępie jako pierwszy swoją prezentację wygłosił Martin Forsen, prezes zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), a tematem jego wystąpienia była rola pomp ciepła w rozwoju energetyki, a w szczególności rola w całkowitej eliminacji emisji CO2 w przyszłości. Kolejnym prelegentem był Peter Wagner reprezentujący Holenderskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (DHPA) i zwrócił on szczególną uwagę na współpracę pomp ciepła z sieciami smart grid na podstawie projektu Annex 42  realizowanego przez międzynarodowy zespół naukowców.

 

Następnie sala konferencyjna została podzielona na dwie sesje, ogólną i naukową.
Tematem przewodnim sesji ogólnej były taryfy energetyczne dla urządzeń grzewczych i temat elektryfikacji ogrzewania. Ważnym elementem było wystąpienie V-ce Ministra Energii Andrzeja Piotrowskiego, który przybliżył na jakim etapie są prace nad nową taryfą energetyczną do celów grzewczych, która ma obowiązywać od początku 2018 roku. Pan Paweł Lachman w swojej prezentacji dokonał wnikliwego porównania aktualnie obowiązujących taryf oraz ich opłacalności przy współpracy z różnymi systemami, natomiast na stronie www.portpc.pl można skorzystać z programu do porównywania taryf.
Równolegle trwała sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy do przemysłu” ,której pomysłodawcą i współorganizatorem był dr inż. Marek Miara koordynator działań związanych z pompami ciepła w patronie honorowym kongresu czyli Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu. Celem sesji było pokazanie jak ważna jest współpraca pomiędzy światem nauki i przemysłem. Podczas sesji naukowej swoje prezentacje wygłosili zarówno przedstawiciele firm jak i uczelni wyższych. Każda z nich przedstawiała innowacyjne projekty z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod takich jak absorpcyjne pompy ciepła w instalacjach unieszkodliwiania odpadów autorstwa dr inż. Marcina Malickiego (Politechnika Warszawska) czy też możliwość odzysku ciepła z wód kopalnianych, o których opowiadał najmłodszy prelegent mgr inż. Marcin Karpiński (Akademia Górniczo-Hutnicza).

 

Po popołudniowej przerwie kawowej kontynuowano prezentacje na obydwu sesjach. Na sesji ogólnej duże grono uczestników przyciągnęło wystąpienie dr inż. Marka Miary dotyczące konkurencyjności samochodów elektrycznych i pomp ciepła. Paliwem dla obydwu rozwiązań jest energia elektryczna i prezentacja w ciekawy sposób ukazała możliwość łączenia systemów z energią odnawialną, a także funkcjonowanie samochodu elektrycznego jako mobilnego magazynu, który jest ładowany w najbardziej korzystnych warunkach. Następnie Prezes PORT PC Paweł Lachman przybliżył funkcjonowanie budynków samowystarczalnych energetycznie, a V-ce Prezes PORT PC dr inż. Adolf Mirowski zaprezentował wspomniane narzędzia dotyczące analizy kosztów w oparciu o konkretne taryfy elektryczne.

 

Równolegle na sesji naukowej prof. Dorota Chwieduk z Politechniki Warszawskiej zaprezentowała działanie kolektorów słonecznych z pompami ciepła, a mgr inż. Jarosław Kotyza z Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawił ofertę laboratorium AGH w Miękini, które jako koło naukowe mamy nadzieję wkrótce odwiedzić.

 

Kongres zakończyło podsumowanie, w którym zwrócono uwagę na możliwość stworzenia w przyszłości bez-emisyjnego systemu ciepłowniczego i dekarbonizację sektora ogrzewania budynków.. Nie ulega wątpliwości, że rynek urządzeń grzewczych czeka szybka transformacja i jak widać na przykładzie krajów skandynawskich może się to odbyć z  ogromnym udziałem pomp ciepła.